Osiedle Nad jeziorem Długim

2015 - Aktualności

Plan zagospodarowania osiedla - konsultacje.

2015.11.05

Otrzymaliśmy z Ratusza projekt dokumentacji i uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego naszego osiedla z prośbą o zapoznanie się z ich treścią i przekazanie ewentualnych uwag. Konsultacje potrwają do 2 grudnia. Szczegółowy harmonogram w załączonym pliku. Poniżej zamieszczamy link do dokumentów i zachęcamy do przesłania na nasz adres dlugie.olsztyn@gmail.com wszelkich uwag z Państwa strony. Zostaną one zamieszczone w piśmie od rady osiedla do Ratusza.

Pobierz dokumenty

Zapraszamy na Bal Niepodległościowy - Restauracja Przystań.

2015.10.25

Rada Osiedla Nad Jeziorem Długim serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i sympatyków naszego osiedla na tradycyjne, wspólne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości. Bal odbędzie się 10 listopada w restauracji Przystań nad Jeziorem Krzywym (18:00 - 23:00). Wstęp 70 zł od osoby - w cenie kolacja, napoje bezalkoholowe, zabawa z Kapelą Jakubową oraz śpiewnik. Bilety można zakupić w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 7, Aleja Przyjaciół 42, tel. 89 527 64 39. w godzinach od 08:30 do 15:00 (zapisy do 5 listopada.

Wyniki głosowania w III edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

2015.10.12

Na naszym osiedlu wygrała kocia kawiarnia.

Nr projektu Nazwa Liczba głosów
42  Poidełko miejskie nad Jeziorem Długim 8
74  Kocia kawiarnia „Club 4 Cats” 177
109  Siłownia na wolnym powietrzu / strefa rozruchowa nad Jeziorem Długim usytuowana w pobliżu placu zabaw 79

W projekcie ogólnomiejskim zdecydowanie wygrała inicjatywa "Łynostrada - aleja pieszo-rowerowa nad rzeką Łyną, szybki i wygodny szlak komunikacyjny,miejsce rekreacji i odpoczynku".

Szczegółowe wyniki głosowania można obejrzeć tutaj.

Zbieramy wnioski do planu zagospodarowania przestrzennego

2015.09.26

Osiedle Nad Jeziorem Długim nie posiada jak do tej pory pełnego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z powyższym, aby zapobiec nieplanowanym inwestycjom na terenie osiedla i uporządkować reguły zarządzania istniejącą przestrzenią, Urząd Miejski przystąpił do aktualizacji istniejącego planu, co ma nastąpić do końca bieżącego roku.

W związku z powyższym mieszkańcy naszego osiedla mogą składać pisemne wnioskidotyczące w/w planu najpóźniej do dnia 30 września.

Krótki raport po spotkaniu mieszkańców z przedstawicielami Urzędu Miasta.

2015.09.23

W czasie spotkania obecni mieszkańcy wyrazili zdecydowany protest przeciwko budowie budynku wielokondygnacyjnego na ulicy Błękitnej, przeznaczenia ogródków przy budynkach 6 i 8 na Alei Przyjaciół pod budowę budynku mieszkalnego i budowie kolejnego pomostu na tafli Jeziora Długiego. Przedstawiciele Ratusza poinformowali zgromadzonych, że aby w/w protesty mogły być uwzględnione, konieczne jest wprowadzenie takich ustaleń do planu zagospodarowania przestrzennego tej części osiedla. Plan ma być uchwalony do końca bieżącego roku.  W czasie spotkania ustalono, że najpóźniej do 30 września rada osiedla w imieniu mieszkańców przekaże do urzędu miasta pisemne wnioski w sprawie postulatów co do planu zagospodarowania przestrzennego osiedla w rejonie od brzegu Jeziora Długiego do torów kolejowych.

Relacja ze spotkania zamieszczona w Gazecie Olsztyńskiej - kliknij tutaj.

Przydatne adresy do wglądu.

Mapa z planami zagospodarowania przestrzennego:

http://msipmo.olsztyn.eu/imap/

Obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia „Miejscowego planu zagospodaro­wania przestrzennego nad jeziorem Długim w Olsztynie”

Obszar w opracowaniu:

Spotkanie z Prezydentem Miasta Olsztyna Panem Piotrem Grzymowiczem.

2015.09.22

OBWIESZCZENIE

Wydział Rozwoju Miasta i Budownictwa zaprasza na spotkanie informacyjne na temat pro­cedowanego „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nad jeziorem Długim w Olsztynie”.
Spotkanie odbędzie się 23 września 2015 r.  (środa) o godz. 16³° w auli szkolnej w Ze­spole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych przy ul. Bałtyckiej 37A w Olsztynie.

Zapraszamy gorąco wszystkich mieszkańców, którzy chcą się dowiedzieć co i jak się zmieni na naszym osiedlu i na lepsze czy na gorsze. Będzie okazja wyrazić swoją opinię i przedstawić własne pomysły.

Link do obwieszczenia w biuletynie BIP.

Trwa głosowanie w ramach III edycji budżetu obywatelskiego.

2015.09.17

Wakacje się skończyły - czas podjąć aktywność obywatelską.  Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami na temat budżetu obywatelskiego w roku 2015. Pełną listę projektów można zobaczyć tutaj. Z naszego osiedla są trzy. Głosujemy w dniach 12-27 września. Nie trzeba nigdzie chodzić. Wystarczy wejść na stronę http://www.konsultacje.olsztyn.eu/cms/obo, zarejestrować się i zagłosować. Oddajemy jeden głos na projekt miejski i jeden na osiedlowy.

Wkrótce głosowanie w ramach III edycji budżetu obywatelskiego.

2015.09.04

Wakacje się skończyły - czas podjąć aktywność obywatelską.  Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami na temat budżetu obywatelskiego w roku 2015. Pełną listę projektów można zobaczyć tutaj. Z naszego osiedla są trzy. Głosujemy w dniach 12-27 września.

Warto też wspomnieć o fajnej inicjatywie na naszym moście Nad Jeziorem Długim w dniu 13 września.


 

Konsultacje w sprawie inwestycji nad Jeziorem Długim.

2015.03.07

Otrzymaliśmy informację z Ratusza, że projekt zmiany do planu zagospodarowania terenu Koszary-Długie,  będzie oficjalnie zamieszczony na stronach Urzędu Miasta i w Gazecie Olsztyńskiej.
Konsultacje społeczne dotyczące projektu, będą przeprowadzone przez Ratusz obligatoryjnie. Zachęcamy Państwa do przesyłania opinii i wniosków w tej sprawie na adres dlugie.olsztyn@gmail.com. Mogą się one okazać bardzo pomocne przy formułowaniu opinii Rady Osiedla w tej sprawie.

A poniżej artykuł w Gazecie Wyborczej na temat protestu mieszkańców  w tej sprawie.

http://olsztyn.wyborcza.pl/osiedla/1,123412,17562970,Duza_dzialka_nad_jez__Dlugim_zabudowana__Jest_protest.html

Czy nad Jeziorem Długim zbudują hotel?

2015.03.02

Na pierwszej sesji roboczej nowo wybranej rady osiedla obrady zdominował projekt uchwały o zmianie "Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu pomiędzy ulicą Leśną i brzegiem Jeziora Długiego". Projekt przewiduje m.in budowę obiektów hotelowych w niewielkiej odległości od brzegu jeziora.

Oczywiście temat wzbudził wiele kontrowersji. W przeciągu dwóch tygodni rada powinna przygotować opinię w tej sprawie, która zostanie przekazana do Ratusza. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z projektem uchwały i mapą z planem zagospodarowania oraz prognozą leśną. Będziemy wdzięczni za przesyłanie Państwa opinii w tej sprawie na adres dlugie.olsztyn@gmail.com.

Wybrano skład zarządu nowej rady osiedla

W dniu 26 lutego przy udziale przedstawicieli Ratusza odbyło się pierwsze zebranie nowo wybranej rady osiedla, na którym wybrano skład zarządu.

Przewodniczącym rady został ponownie Pan Wojciech Konecko. Pełny skład zarządu można znaleźć tutaj.

Czy stanie pomnik na środku ronda?

"Tworząc ideę pomnika chcieliśmy, by spełniał dwa warunki. Po pierwsze, miał w sposób wyrazisty oddawać cześć tym, którzy zginęli w Smoleńsku. Po drugie, chcieliśmy, aby to było dzieło sztuki, które przysporzy Olsztynowi czegoś nowego – ten pomnik ma być nie tylko świadectwem, ale też wizytówką Olsztyna, elementem, który będzie się kojarzył z naszym miastem – mówił podczas spotkania poseł Jerzy Szmit, przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika.

Pomnik ma mieć 12 metrów wysokości i ponad 30 metrów średnicy i ma być zlokalizowany na środku Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Odpowiednia wielkość ma zapewnić widoczność pomnika dla kierowców jadących nawet w dalekiej odległości, a także dla pasażerów jadących pociągami, z kolei ażurowa konstrukcja zapewni odpowiednią widoczność na rondzie.

Wiele osób twierdzi jednak, że 12-metrowy pomnik na środku ronda może stać się poważnym zagrożeniem dla kierowców poruszających się po rondzie.

Jeden z czytelników gazety zauważył że:

Po wybudowaniu ronda zaczęto mówić, że trzeba wybudować estakadę łączącą ul. Artyleryjską z Schumana, co usprawniłoby ruch. Ale jak to zrobić jak bedzie stał pomnik, nawet jeśli znajdą się na to pieniądze. Korki do ronda w godzinach szczytu beda coraz większe, a usprawnienie niemożliwe.

Po wybraniu projektu przez społeczny komitet budowy pomnika, projekt musi jeszcze zatwierdzić w specjalnej uchwale Rada Miasta, potrzebna jest również zgoda drogowców. Koszt pomnika to około 300 tys. złotych i ma być sfinansowany ze zbiórki publicznej. Data wybudowania pomnika nie jest jeszcze znana, ale finalną datą jest 2017 rok, gdyż do tego czasu komitet ma pozwolenie na przeprowadzenie zbiórki pieniędzy.

Jak widać zdania są podzielone, są argumenty za i przeciw. Nasuwa się więc pytanie, czy w podejmowaniu tego typu decyzji nie powinni uczestniczyć również mieszkańcy naszego osiedla?

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj:

http://olsztyn.gosc.pl/doc/2199725.Dzielo-sztuki-ku-pamieci
http://gazetaolsztynska.pl/224486,Pomnik-ofiar-katastrofy-smolenskiej-stanie-na-rondzie-w-Olsztynie.html#axzz3TaUKEpTI
http://www.olsztyn.com.pl/artykul,tak-wyglada-pomnik-ktory-mialby-stanac-na-srodku-ronda,17111.html
http://www.kurierolsztynski.pl/64915,2014,11,02,czy-ten-pomnik-nas-polaczy-czy-podzieli

Wybory do Rady Osiedla Nad Jeziorem Długim zakończone

W dniu 12 lutego spośród 16 zgłoszonych kandydatów wybrano 15 członków nowej Rady Osiedla na kolejną czteroletnią kadencję. Głosowało 37 osób. Wybrane osoby to:

1. Bałdyga Przemyslaw
2. Bolińska-Walendzik Iwona
3. Bzdyra Dariusz
4. Dąbrowski Stanislaw
5. Goldberg Dorota
6. Kacprzyk Agnieszka
7. Koczan Piotr
8. Konecko Wojciech
9. Kulgajuk Grazyna
10. Masłowska Malgorzata
11. Naworska Renata
12. Pazik Barbara
13. Pieńkowski Adam
14. Wołoch Marek
15. Wygonowski Artur

Skład zarządu rady zostanie wybrany w drodze głosowania wewnętrznego na najbliższym spotkaniu inauguracyjnym, które odbędzie się 26 lutego.