Osiedle Nad jeziorem Długim

2017

Z prasy - Plany modernizacji przejścia przy ulicy Jeziornej.

2017.11.04

Jak podaje Gazeta Olsztyńska szykuje się modernizacja przejścia przez tory przy ulicy Jeziornej, a związane jest to z uruchomieniem kolei aglomeracyjnej.

Dzięki kolei aglomeracyjnej zrewitalizowany zostanie 8-kilometrowy odcinek linii łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Ma również powstać przejście pod torami na ul. Jeziornej. Cel jest jasny — przejście ma umożliwić bezpieczną i komfortową przeprawę tym, którzy zechcą odwiedzić plażę miejską idąc od strony ul. Bałtyckiej. Mieszkańcy Likus od lat zwracają uwagę na ten problem. Można było zatem zakładać, że z planów PKP się ucieszą. Nic bardziej mylnego.

Podziemne przejście dla pieszych nie rozwiązuje naszego problemu — tłumaczy Edward Nowakowski, przewodniczący rady osiedla Likusy. — W maju odbyło się spotkanie z przedstawicielami PKP, na którym poznaliśmy ich plany. Nasze osiedle cierpi przez to, że je zamknięto. Wyjazd z plaży odbywa się tylko w jednym kierunku, a to stwarza zagrożenie. Poza tym to rozwiązanie jest zupełnie niepraktyczne. Powstają też niepotrzebne korki.

Mieszkańcy Likus chcą, żeby poza przejściem podziemnym dla pieszych umożliwić samochodom osobowym przejazd przez tory. — W tej sprawie zebraliśmy prawie 200 podpisów — mówi Edward Nowakowski. — Mieszkańcy chcą, żeby wyjazd z plaży odbywał się w końcu normalnie i żeby nie trzeba było jeździć przez Likusy. Pismo wysłaliśmy na policję, do prezydenta Olsztyna i do PKP. Od 17 lipca nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi. Wydanie kilku milionów złotych jedynie na tunel dla pieszych to głupota. 

Ryszard Lasmanowicz, przewodniczący rady osiedla Gutkowo, jest jednak pełen optymizmu. — To dobry ruch, choć po cichu liczę na ul. Nowobałtycką — mówi. — Nie dziwię się mieszkańcom Likus, ponieważ wszyscy jeżdżą po ich osiedlu dlatego, że nie da się wyjechać przez ul. Jeziorną. Mam tylko nadzieję, że ostatecznie nie wyjdzie tak, że tylko piesi na tym zyskają. Nie wiem do końca jak kolejarze planują to załatwić od strony technicznej, ale udostępnienie przejazdu samochodom nie powinno być zadaniem trudnym. Teren jest tam dosyć wysoki. 
 Przeczytaj cały tekst: Samo przejście to za mało - Olsztyn 

 

Z prasy - Kolej aglomeracyjna pomoże odciążyć ruch na ulicy Bałtyckiej.

Poniżej fragment artykułu zamieszczonego w Gazecie Olsztyńskiej przedstawiający plany odnośnie kolei aglomeracyjnej.

Cztery nowe przystanki w mieście i dodatkowe przejście pod torami, to zakładane efekty rewitalizacji linii kolejowej z Olsztyna do Gutkowa. Umowy podpisane przez PKP są pierwszym krokiem do uruchomienia w stolicy województwa tzw. kolei aglomeracyjnej.

W planach jest rewitalizacja 8-kilometrowego odcinka linii łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Budowa czterech przystanków kolejowych – o roboczych nazwach Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Szkoła, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny, znacznie poprawi mieszkańcom dostęp do kolei. Pociągiem szybciej będzie można dostać się m.in. z osiedli Redykajny, Likusy i Gutkowo do centrum miasta. Zapewniony będzie także wygodniejszy dojazd do pracy i szkół z sąsiednich gmin.

Płynniejszy ruch pociągów zapewni dobudowa drugiego toru wraz z nowym peronem Olsztyn Likusy. Realizację tego zamierzenia ma ocenić studium wykonalności. Przejście pod torami przy ul. Jeziornej pozwoli na bezpieczną i komfortową przeprawę dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej. 

Zgodnie z planami PKP, rozwój kolei w Olsztynie ma się przyczynić do ochrony środowiska w regionie, który szczególnie zwraca uwagę na walory turystyczne. Zdaniem PKP, lepsza oferta przewozowa zachęci kierowców do korzystania z kolei. Inwestycja ma także m.in. zmniejszyć korki i odciążyć ruch samochodowy w Olsztynie na ul. Bałtyckiej.Przeczytaj cały tekst: Z dworca przez centrum do Gutkowa. Kolej aglomeracyjna powstanie w Olsztynie! [MAPKA] - Olsztyn  

Bal osiedlowy - to już taka nasza mała tradycja

2017.10.31

 

OBO 2017 - wyniki ...

2017.10.03

Są już dostępne wyniki głosowania na projekty V Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Zajrzyj na oficjalną stronę OBO albo na naszą zakładkę Budżet Obywatelski.

Z prasy ...

2017.09.26

Portal Olsztyn.wm.pl zamieścił następującą informację.

Z przeprowadzonych badań wynika, że Olsztyn należy do najbezpieczniejszych miast Polski. Wśród 100 największych miejscowości znalazłby się na 11. pozycji. Zdaniem ankietowanych, najbezpieczniejszą dzielnicą Olsztyna jest Osiedle Nad Jeziorem Długim. Osiągnęło ono bardzo wysoki wynik – 6,40, w skali 1-7 – drugi w całym kraju. Niewiele gorszym rezultatem może poszczycić się Osiedle Likusy, które oceniono na 6,30. Według rankingu najmniej bezpieczne są osiedla: Mazurskie, Grunwaldzkie i Zatorze.

Przeczytaj cały tekst:

Inwestycja na Błękitnej

2017.08.27

Gazeta Wyborcza. Władze Olsztyna, na prośbę mieszkańców ul. Błękitnej, po raz kolejny chcą zmienić plan zagospodarowania tej okolicy, by ograniczyć plany inwestora, który zamierza postawić tam budynek usługowo-biurowy. Czytaj dalej ...

Podyskutujmy o bezpieczeństwie na Rondzie

2017.01.30

Szanowni Państwo,

Forum Rozwoju Olsztyna zaprasza Państwa do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, na którym będzie możliwość złożenia podpisu pod wnioskiem do p. prezydenta Piotra Grzymowicza o niezwłoczne wprowadzenie odpowiednich zmian w organizacji ruchu. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 6.02.2017 r. o godzinie 17:30 w Domu Technika przy pl. Konsulatu Polskiego 1 w Olsztynie.

Jaki problem chcemy rozwiązać?

W 2016 roku rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej po raz kolejny znalazło się w czołówce rankingu najbardziej niebezpiecznych olsztyńskich skrzyżowań. Według danych policji w ciągu ostatnich sześciu lat miało na nim miejsce około 500 zdarzeń drogowych, w których odniosło obrażenia kilkanaście osób. Niezbędne jest wprowadzenie takich zmian w organizacji ruchu na rondzie OKS, które doprowadzą do zmiany niekorzystnych statystyk i umożliwią kierowcom oraz pieszym bezpieczne pokonywanie ronda bez zmniejszania jego przepustowości.

Jakie jest rozwiązanie?

Modernizacja ronda OKS jest możliwa – i nie wymaga ani dużych nakładów, ani długiego czasu. Już w 2012 roku urząd miasta zamówił specjalistyczną analizę, w której znalazł się projekt zmiany organizacji ruchu na rondzie OKS, którego wdrożenie zmniejszyłoby ryzyko wypadków o niemal 80%. Koszt wprowadzenia zmian został oszacowany na zaledwie 90 000 zł, więc znalezienie odpowiednich środków w budżecie miasta nie powinno stanowić problemu. Zaproponowany projekt nie ma też znaczącego wpływu na przepustowość ronda, a więc zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, nie pogarszając warunków jazdy.

Gdzie można zapoznać się z projektem?

Dokument „Analiza koncepcyjna poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na rondzie OKS w Olsztynie” wraz z załącznikami mogą Państwo pobrać pod adresem: https://goo.gl/5XMGFR. Zachęcamy zwłaszcza do zapoznania się z wnioskami z analizy, gdzie w przystępny sposób wskazano zalety i wady proponowanych rozwiązań, a także ze szczegółowym opisem i szkicem wariantu nr 1, który został zalecony do realizacji.

Jaki jest cel spotkania?

Celem spotkania jest udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania dotyczące projektu zmian organizacji ruchu zawartych w analizie oraz zebranie podpisów pod wnioskiem do p. prezydenta Piotra Grzymowicza o wdrożenie przygotowanego projektu. Z proponowaną treścią wniosku mogą Państwo zapoznać się z wyprzedzeniem, wchodząc na stronę: https://goo.gl/fccRXJ. Na tej stronie mogą Państwo również zwracać swoje uwagi do treści wniosku, które postaramy się uwzględnić.

UWAGA:

* Prosimy o wstępne zapoznanie się z treścią analizy poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na rondzie OKS, ponieważ w trakcie spotkania z powodu ograniczeń czasowych nie przewiduje się omawiania wszystkich proponowanych wariantów, a jedynie krótkie omówienie zalecanego do realizacji wariantu nr 1 oraz odpowiedzi na szczegółowe pytania. Analizę można pobrać ze strony: https://goo.gl/5XMGFR.

* Prosimy o potwierdzenie obecności na spotkaniu poprzez wiadomość zwrotną.

* W przypadku pytań dotyczących treści analizy lub spotkania pozostaję do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu i adresem e-mail zawartymi w stopce.

W imieniu Forum Rozwoju Olsztyna,

Jerzy Gozdek
Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna
tel.: 696 092 122
e-mail: j.gozdek@fro.olsztyn.pl
www.fro.olsztyn.pl