Osiedle Nad jeziorem Długim

Osiedle Nad Jeziorem Dlugim powstalo ok. 1940 r. Powierzchnia: 23,4 km2

Ludność (2011.04): ok. 3200. 
Obecnie możemy się spodziewać dalszego przyrostu ze względu na intensywna rozbudowę osiedli mieszkaniowych w byłych koszarach wojskowych przy ul. Artyleryjskiej.

GRANICE

granice osiedla

Od północy: granica przebiega w kierunku północno-wschodnim polną drogą do ulicy Leśnej, przecina ją a następnie do rzeki Łyny i graniczy ze wschodnią stroną osiedla Redykajny.
Od wschodu: granica przebiega w kierunku południowym wzdłuż rzeki Łyny i graniczy z zachodnią stroną osiedla Wojska Polskiego.
Od południa: granica przebiega w kierunku zachodnim od rzeki Łyny ul. Artyleryjską, a następnie wzdłuż torów kolejowych i graniczy z północną stroną osiedla Grunwaldzkiego.
Od zachodu: granica przebiega wzdłuż linii kolejowej Olsztyn-Morąg na wysokości ul. Wędkarskiej 8 załamuje się w kierunku północnym i biegnie naturalnymi granicami przez tereny rolne i leśne do drogi gruntowej (biegnącej od ul. Narcyzowa w kierunku ul. Leśnej) i graniczy z północną stroną osiedla Dajtki oraz wschodnią stroną osiedla Likusy.


Zobacz mapę w Google

 

WYKAZ ULIC:

ARTYLERYJSKA Nr 1, 2, 3, 3a, 3g, 3o, 7, 17, 19a, 21,  23, 31, 33, 35, 35a
BAŁTYCKA od Nr 7 do Nr 37A strona nieparzysta oraz od Nr 2 do Nr 8 strona parzysta
BIAŁA  
BŁĘKITNA  
BURSZTYNOWA  
CZARNA  
JEZIORNA Nr 1, 1 A, 3, 5
KORALOWA  
LEŚNA  
MORSKA  
ALEJA PRZYJACIÓŁ  
ALEJA RÓŻ  
ALEJA ROBERTA SZUMANA  
RÓŻOWA  
RYBAKI  
ZIELONA  
ŻÓŁTA

EDUKACJA

Na terenie osiedla znajduje się:

  • Zespol Szkol Ekonomicznych im. Mikolaja Kopernika
  • Zespol Szkol Elektronicznych i Telekomunikacyjnych
  • XII Liceum Ogolnoksztalcace Akademickie im. Marii i Georga Dietrichow
  • Gimnazjum nr 23 Akademickie
  • Szkola Podstawowa nr 7 im. Leona Kruczkowskiego
  • Przedszkole Miejskie Nr 2

DZIELNICOWY

Rejon XXI

Granice rejonu:

ul. Jeziorna do linii brzegowej Jeziora Krzywego, linią brzegową Jeziora Krzywego od strony Podlesia do ul. Bałtyckiej na wysokości ul. Wakacyjnej, ul. Bałtycką do granic osiedla Nad Jeziorem Długim, granicami osiedla Nad Jeziorem Długim do linii brzegowej Jeziora Długiego, linią brzegową Jeziora Długiego do ul. Leśnej, ul. Leśną do ul. Bałtyckiej, ul. Bałtycką do wiaduktu kolejowego nad ul. Grunwaldzką, od wiaduktu nad ul. Grunwaldzką torami do prostopadłej ul. Jeziornej

Dzielnicowy: obecnie bez obsady - kontakt z kierownikiem rewiru III
Siedziba: ul. Pstrowskiego 3 pok. 204
Telefon: 522-47-63. lub 697-880-100

Zobacz zdjęcie z satelity

Jezioro Długie w Olsztynie to jedno z najpiękniej położonych jezior w mieście. Akwen położony jest w zachodniej części Olsztyna. Te niewielkie jezioro (26,8 ha) maksymalnie ma głębokość 17,3 m.

Zlewnia bezpośrednia części południowej jest w całości zurbanizowana, środkowe ploso otoczone jest od zachodu zabudową zwartą od wschodu trochę luźniejszą i częściowo zalesioną. Obrzeża części północnej porośnięte są lasem. Na północny wschód od jeziora znajduje się rezerwat Mszar. Jezioro stwarza dogodne warunki do wędkowania oraz wypoczynku, dzięki malowniczej okolicy oraz obecności wielu atrakcyjnych stanowisk wędkarskich.

Do najpopularniejszych gatunków poławianych na jeziorze Długim przez naszych wędkarzy należą szczupak, boleń, okoń, lin,leszcz, karaś, płoć, sum. Jezioro jest każdego roku systematycznie zarybiane.